Omdat iedere LEGO fan op een andere manier naar de hobby kijkt – en ook beleeft – willen we graag jullie mening weten over bepaalde onderwerpen. We zullen zo nu en dan een vraag stellen met wat begeleidende tekst om jullie mening te peilen. Deze opinies zullen we nadien met LEGO delen, zodat we directe feedback van Nederlandse en Belgische AFOL’s aan LEGO kunnen verstrekken.
Wat vind jij van LEGO Exclusives?
Al jaar en dag brengt LEGO exclusieve sets uit. De sets verschillen van Polybags, tot exclusieve Minifigures/sets op Comic Cons, en van LEGO sets tot promoties. Dat LEGO bepaalde exclusives uit wil brengen – al dan niet via een retailer – is enigszins te begrijpen. Waar LEGO de plank volledig misslaat – als we de reacties lezen van LEGO fans – is dat bepaalde exclusieve sets door een grote schare LEGO fans gewild zijn, maar ze te beperkt beschikbaar zijn. Neem daarnaast nog dat er bepaalde voorwaarden aan verbonden zijn die het soms extra zuur maken. Denk bijvoorbeeld aan de Target REDcard (creditcard is verplicht anders kun je set xxx niet kopen).
Door de gelimiteerde oplage zijn bepaalde sets maar beperkt verkrijgbaar. Denk hierbij aan exclusieve Chinees Nieuwjaar sets, de LEGO Movie 2 BrickHeadz, Comic Con Exclusives, de Darth Vader Bust, en zelfs Chase Minifigures in CMF series. Exclusief betekent niet dat ze niet te verzamelen zijn. Wie goed zoekt en bereid is zijn/haar portemonnee te trekken, zal dergelijke sets in huis kunnen halen. Handelaren maken daar handig gebruik van. Dit hoeft niet alleen maar een nadeel te zijn. Bij een hoge oplage van een set zal de markt verzadigen en de uiteindelijke prijs lager uitvallen. Uiteindelijk kan het ook een sport worden om bepaalde sets te verzamelen. Exclusieve sets zoals de LEGO Architecture LEGO House, Billund Airport en Tree of Creativity, zijn vaak langdurig verkrijgbaar en daarom makkelijk aan je verzameling toe te voegen. De enige voorwaarde is dat jij, je familie of vrienden/kennissen, naar LEGO House of een LEGOLAND Park dient te gaan om zo’n set te bemachtigen.
Mooi verhaal natuurlijk, maar we zijn benieuwd naar jouw mening. Wat vind jij van LEGO Exclusives? Kun je ermee leven, vind je dat ze bepaalde exclusives wereldwijd beter moeten verspreiden, ben je van mening dat er andere voorwaarden gehanteerd moeten worden, of heb je een andere blik op dit onderwerp? Laat het weten in een reactie onder dit artikel of via social media 😉
Ik heb over het geheel een beetje een dubbel gevoel. Let wel, Nederland heeft volgens mij ook een aantal exclusives gehad in vroeger tijden (de blauwe Legoland garage bij volgens mij UNOX). Op het moment dat de exclusive is gelieerd aan een bepaald bedrijf – zoals UNOX of Target – kan ik mij er nog in vinden tot op bepaalde hoogte; persoonlijk vind ik het koppelen van een exclusive aan een creditcard principieel niet kunnen, maar dat is een andere discussie. Wat betreft exclusives voor zoiets als Comic Con, daar gaat volgens mij principieel iets mis. Want die exclusives zijn per difinitie ver buiten het bereik van mensen met een normaal inkomen, laat staan mensen (en kinderen!!) die het met veel minder moeten doen. Al was het maar omdat het vrijwel onmogelijk is (en veel geld kost) om ook maar kans te maken op zo een exclusive. Zo vind ik het ook jammer dat je met enige regelmaat voor een minifiguur voor een fors bedrag moet inkopen om het als ‘gift’ te krijgen – Tony Stark met de Avengers is het laatste voorbeeld. Erg zonde. Ik heb ook serieuze problemen met regio-exclusives, om dezelfde reden. Afschaffen die handel, en wel… Lees verder »
Ik hou zelf niet zo van exclusives, helemaal niet als ze eigenlijk tot een grotere serie behoren. Ik doe een poging om alle BrickHeadz te sparen, maar er zijn er inmiddels een heel aantal alleen maar te krijgen als je de loterij gewonnen hebt (Comic Cons, Toys R Us, Walmart en Target exclusives). Als dit nu nog winkels / events waren waar je als Nederlander ook makkelijk naar toe kan geeft het nog iets meer kans, maar de meeste exclusives zijn USA only.
Zelfs van de seasonals is het al de vraag of die wel in NL beschikbaar zijn. Heeft met het paaskuiken erg lang geduurd terwijl die in de USA al maanden verkrijgbaar was.
En het is ook erg jammer dat ze sommige sets super kort beschikbaar hebben. Een aantal sets met BrickHeadz was maar 3 maand verkrijgbaar. Toen waren ze op en kwam er geen rerun meer.
Ik heb geen problemen met een exclusive minifig of polybag op een comic con bvb of bepaalde sets in Billund maar wel met volwaardige sets die enkel voor een bepaalde markt of retailer verkrijgbaar zijn. Die Chinese nieuwjaar sets had men perfect in alle speelgoedwinkels in China kunnen verkopen en in de rest van de wereld in beperktere oplage enkel via de Legostores. Desnoods met een kleine tekstwijziging op de doos bvb om een onderscheid te maken tussen de Chinese en de wereldwijde versie ofzo (Hebben ze trouwens ook in het klein al gedaan voor de Lesterminifig) Soortgelijk hadden ze ook met die Darth Vader Bust kunnen doen. Lego heeft zijn prijzen de laatste jaren behoorlijk opgetrokken, de freebies zijn vaak minder aantrekkelijk, de monthly minibuilts ook al afgeschaft en dan “dwingen” ze je met hun huidige manier van werken ook nog eens om een fortuin neer te leggen als je toch zo’n exclusive set wil bemachtigen. Ik doe het zelf niet maar ze moeten toch ook beseffen dat elke euro die op ebay uitgegeven wordt maar 1 keer uitgegeven kan worden en dus niet bij hen terecht komt. Het stoort me ook verschrikkelijk dat de meeste van die exclusives… Lees verder »
Ik was een reactie aan het schrijven, totdat ik deze bricktsar video zag https://youtu.be/DMpjZTOV5zc en die vertaald heel goed de heersende gevoelens jegens LEGO. Wat betreft de Darth Vader buste. Het schijnt dat bij Target hij weer even verkrijgbaar was.
Het is wat mij betreft niet zozeer dat er exclusives worden gemaakt. Maar als je bereid bent om de set zelf bij elkaar te sprokkelen loop je vaak tegen exclusieve stenen, of bedrukte stenen die niet of nauwelijks verkrijgbaar zijn. Het “probleem” zou al voor veel mensen opgelost zijn, als LEGO deze stenen als een aanvul setje zouden uitgeven. De huidige xtra serie is hier ook perfect voor geschikt. De exclusiviteit van de set in doos blijft, maar de rest heeft dan de mogelijkheid om zelf de set bij elkaar te verzamelen.
Zoals ook al eerder werd vermeld, vindt ik ook dat LEGO qua exclusives wel heel erg op de VS is gericht. Een beetje meer liefde voor de Europese fans zou best mogen.
Allereerst zijn wij degene die de prijzen van die exclusieve omhoog drijven. Als je het wil hebben dan word de portemonnee uiteindelijk toch wel getrokken. Daar spelen handelaars en Lego iets minder heel goed op in. Wat zou Lego daar in mijn ogen tegenover kunnen stellen. Dan ga ik kijken naar een ander hobby van mij. Sparen van strips. Daar zit het exclusieve veel meer in de eerste drukken en andere covers/uitgaven. Minder in de exacte inhoud. De regular en rare zo te zeggen. Van mij mag Lego dat ook doen met hun sets. Sets die heel gewild zijn en duur voor de AFOL mag je in mijn ogen zelfs op zelfde manier herdrukken. Lier dan variant zoals je die de wintershop voor kerst hebt gehad. Weet alleen niet hoe je dat verschil kan laten zien tussen eerste en herdruk. Dat is bij strip iets makkelijker. Een verzamelaar wil (alle) rare en regular en voor de rest is of een rare/regular genoeg. Nu voelt het soms als een straf als je niet op de juiste plek op je juiste moment bent met een grote zak vol geld. Omdat er altijd wel weer mensen zijn die diep in de buidel willen… Lees verder »
Ik vind dat exclusives in principe makkelijker beschikbaar moeten zijn voor iedereen, zij het in gelimiteerde oplage of niet. Dat ze zoals bij Chinese nieuwjaar sets alleen voor China kiezen kan ik opzich wel begrijpen, het percentage Chinezen die Lego verzamelen buiten China (Europa, Amerika) is gewoon te klein. Ik denk dat Lego vooral terrein wil veroveren in China door dit soort acties enkel in China te doen. De handleidingen waren later beschikbaar voor iedereen. Maar of je daar blij van moet worden…. Dat bepaalde winkelketens zoals Target, exclusieve setjes willen hebben speciaal voor redcard houders, moet puur als zakelijk worden gezien. Dat heeft vooral met klantenbinding voor redcard houders te maken. Lego zal daar best goed aan verdienen. Wel zou ik graag zien dat dit soort setjes in een later stadium beschikbaar worden voor iedereen. Zij het als free gift of ondergebracht in een bepaald thema. Donut here, donut that (als ik het goed heb) zou later bij Lego City ondergebracht kunnen worden. Maar het kan zijn dat Target dat niet wil. De vraag is dan in hoeverre Lego toegeeft aan de eisen van een een klant als target. Advies voor Lego wees voorzichtig en vooral zuinig op je… Lees verder »
Wanneer je je dusdanig bezigt met verzamelen van Lego moet je wel bekend zijn met Bricklink. Hiermee zijn alle sets, ook uit China, verkrijgbaar voor de hele wereld.
Zo zijn alle exclusives verkrijgbaar maar is het ook mogelijk Replica’s bij elkaar te verzamelen met een aanzienlijk lagere prijs dan hard to find items.
Ik zie dus geen issues in exclusives echter is de vraag het aantal niet wat uit de hand loopt. Je betaald toch wat extra wat de set niet altijd rechtvaardigd.
Zo begrijp ik de batman motor exclusive bij de Batman Crawler wel maar bv de Chinese exclusives niet.
Op zich heeft het natuurlijk iets. Maar voor een groot deel van de exclusives is naar mijn smaak de markt té klein terwijl de set zelf eigenlijk niet heel specifiek is. En bovenal: waarom nooit hier?
Ik heb over het algemeen geen groot probleem met exclusives en vindt ook dat LEGO de meeste exclusives beter aanpakt door (zoals de laatse Comic Con setjes) geen exclusieve dingen toe te voegen naast de doos zelf.
Regio exclusives vindt ik een beetje vreemd, het is namelijk niet zo dat alléén die regio die sets zou willen hebben (kijk maar naar die Chinese sets van een paar maanden terug).
Kleine promoties zoals polybags of doosjes zoals de nanoschaal Diagon Alley moeten wel gewoon kunnen wat mij betreft, zeker aangezien iedereen een even grote kans heeft het setje te bemachtigen.
Waar ik me wel flink aan erger is dat Amerika qua exclusives (en soms ook andere dingen) 9 van de 10 keer wordt voorgetrokken. Terwijl zij even grote lego-fans zijn als wij!
Ik vind die exclusives een doorn in het oog voor de verzamelaars. Bijvoorbeeld iemand die Brickheadz verzamelt kan zijn collectie nooit compleet maken zonder zijn portemonnee te plunderen. Tweedehands verkopers maken hier dankbaar gebruik van. Die verkopen die exclusieve sets voor meer dan nodig is.
Wat me vooral stoort is dat die exclusives enkel in Amerika te krijgen zijn. Als we hier ook exclusives zouden hebben (wij hebben ook sci-fi conventies) dan creëert dat mogelijkheden.
Ik heb geen enkel probleem met promotie setjes (zoals polybags) bij een bepaalde aankoop, maar zou wel graag een limiet per vipkaart houder/adres zien.
Wat ik wel erg vervelend vind, zijn sets die alleen in een bepaald land/regio te krijgen zijn.
(park en locatie- specifieke exclusives niet meegeteld)
De sets voor het Chinese Nieuwjaar zijn daar een goed voorbeeld van.
Er zijn meer mensen die deze sets graag willen hebben.
De doorn in het oog blijft voor mij persoonlijk Lego set 7029, het skeleton ship uit de Castle reeks van 2007/2008, die niet voor verkoop beschikbaar was hier. (na lang zoeken en veel geluk hebben we deze inmiddels wel)
Voor een set die onderdeel is van een grotere reeks, vind ik het belachelijk om dit exclusief te maken voor bepaalde landen.
Het is immers niet alsof je ‘er even voor naar de USA vliegt’
Lego is in eerste plaats speelgoed.
Lego zou de speculanten en “handelaren” de pas moeten kunnen afsnijden.
Exclusieve sets kunnen maar dan moeten ze wel overal verkrijgbaar zijn.
Beperk de aankoop mogelijkheden tot 1 of 2 per vip kaart.
Idem met de “gratis” gift sets.
De Vipkaart is gratis, dus iedereen kan er een aanvragen maar je voorkomt het opkopen en nadien met (heel)veel winst verkopen.
De naam zegt het al “exclusives”, echter zouden ze de sets niet in slechts één land maar moeten uitbrengen zodat andere lego fans de sets alleen tegen toch vaak woekerprijzen kunnen bemachtigen. Liever limited en wereldwijd verkrijgbaar maken naar mijn mening.
Het ligt aan de sets: Je kan niet alles verzamelen.Maar als je een bepaald thema verzamelt en er zijn sets waar je niet aan kan komen omdat die zo beperkt uitgebracht worden dan nog gebonden aan een gebied, plaats of zelfs een con is dat wel zuur. Vooral als je een niet zo grote beurs hebt en eerst moet sparen. Al is het wel een sport om te proberen datgene wat je verzamelt, compleet te krijgen, al is dat in feite onmogelijk.
Ik vind dat lego zoals bij de Chinese nieuwjaar sets de plank mis slaat. Alsof er buiten china geen chinezen zijn. Wat me wel een leuk idee lijkt is bijvoorbeeld minifiguren uitbrengen per lego store, maar dan ook wel altijd leverbaar en niet maar voor 1 jaartje en daarna nooit meer. Zo is het de moeite waard om eens een andere lego store te bezoeken en te verzamelen. Wat betreft lego house en airport sets, Billund is nou eenmaal de geboorte plaats van lego. Ik snap heel goed dat je daar iets kan kopen wat een aandenken heeft aan je bezoek aan die plek. Tenzij straks in elk land ter wereld een Lego house komt.. dan wordt het ook weer te uitgebreid. Maar verder vind ik dat sets voor iedereen beschikbaar moeten zijn waar dan ook zo blijft het voor iedereen toegankelijk en niet alleen voor de elite zoals de black lego vip kaarten (waar eigenlijk niks mee gedaan is ^^)