Phoebe Buffay staat te trappelen om haar befaamde hit ‘Smelly Cat’ ten gehore te brengen. Ook Ross speelt graag een liedje op zijn keyboard. Rachel verzorgt samen met Gunther de catering in deze LEGO Ideas 21319 Central Perk. Maar voor het zover is, moeten we het befaamde café van de grond af opbouwen. Wat we van deze set vinden, lees je in deze review.
De doos van deze set is de standaard flip-box zoals die bij de meeste LEGO Ideas sets wordt gebruikt. In de doos zitten zes genummerde zakjes met LEGO onderdelen, een stickervel en een instructieboekje. Met een prijs van €69,99 en 1070 onderdelen, komt de gemiddelde prijs uit op iets minder dan €0,07 per onderdeel. Dat is een nette prijs, voor een dergelijke set met unieke onderdelen.
Vanzelfsprekend zitten alle zes de ‘Friends’ in deze set en natuurlijk Gunther, de barista die 10 seizoenen lang smachtend achter de bar zat te wachten tot Rachel zijn liefde beantwoordde. Het is een bovengemiddelde voorraad Minifigures voor een dergelijke set.
De ‘silver fox’ van Central Perk, Gunther, draagt een felgroen overhemd en een retro-stropdas met een zeer gedetailleerde, unieke print. Zijn gezicht heeft twee uitdrukkingen die erg op elkaar lijken, dat is jammer. Hij draagt een bezem bij zich, zodat hij Central Perk netjes kan houden.
Rachel Green zit in het tweede zakje met LEGO onderdelen en draagt haar serveerster-uniform met het bekende spijkerjasje. Ze heeft een dienblad met een kopje bij zich, zodat ze direct koffie en thee kan serveren. Zowel de bovenkant als de benen hebben een gedetailleerde print en zien er goed uit. Uiteraard draagt deze Minifigure het iconische Rachel-kapsel. Naast haar normale gezichtsuitdrukking, kan ze ook behoorlijk geïrriteerd kijken.
Als je goed luistert hoor je ‘How You Doin’ als je het derde zakje met LEGO onderdelen opent en Joey Tribbiani tevoorschijn tovert. Zijn Minifigure draagt een rood overhemd of jasje over een wit T-shirt en een simpele, zwarte broek. Gelukkig heeft LEGO hem zijn ‘man bag’ cadeau gedaan, zodat zijn vrienden de spot met hem kunnen drijven. En niet te vergeten: een hoop pizza’s. Joey kan op twee manieren glimlachen, want goed past bij zijn flirterige attitude.
De Minifigure van Chandler Bing komt wat minder goed uit de verf. Hoewel hij een van zijn vele vesten draagt, is hij qua uiterlijk de saaiste van het stel. Al komt dat overeen met de werkelijkheid en weet hij dat goed te compenseren met zijn grappen. De ene blik van Chandler is wat saai, maar zijn sarcastische blik is goud waard. Hij draagt een grote laptop bij zich als accessoire, wat goed past bij zijn werk.
In het vijfde zakje vinden we de muzikanten van deze set. Phoebe Buffay heeft een kleurrijk shirt aan dat haar alternatieve kledingstijl benadrukt en het geheel past goed bij haar persoonlijkheid. Ze heeft een gitaar bij zich, zodat ze altijd muziek kan maken. Haar blonde paardenstaart is niet uniek, maar past goed bij haar. Phoebe kijkt aan de ene kant van haar hoofd tevreden, aan de andere kant laat ze haar zangkunsten horen.
Hoewel Ross Geller met zijn nette pak en stropdas gekleed is voor een lesje paleontologie, staat hij ook te trappelen om een optreden te geven. Daarom is LEGO zo aardig geweest om zijn keyboard aan deze set toe te voegen. Zijn gezicht heeft veel detail en geeft zijn uitdrukkingen in deze serie Friends goed weer.
Last but not least, vinden we Monica Geller in het zesde zakje. Ze draagt de bekende broek met bretels uit het eerste seizoen. Hoewel het een iconische outfit is, oogt het wat saai en weinig ‘Monica’. Het heeft echter wel voldoende details. Het zijn de donkerbruine lokken die haar herkenbaar maken als onze kleine Harmonica. De muffin die ze bij zich heeft, is een duidelijke knipoog naar het overgewicht dat ze in haar jongere jaren had. Monica kan zowel vrolijk als geërgerd kijken. Hoewel het een leuke selectie Minifigures zijn, ontbreken er wel een aantal markante bijfiguren, zoals Janice en Mike (echtgenoot van Phoebe)
Opvallend aan de Central Perk-set is, dat er geen grondplaat in de doos zit. Dat lijkt jammer, maar al gauw wordt duidelijk waarom: we gaan een echte filmset van de grond af opbouwen. Met de inhoud van het eerste zakje LEGO onderdelen bouwen we bijna de gehele ondervloer. Hoewel het door het gebruik van scharnieren plates een originele constructie is, blijkt al bij stap 7 dat het bouwwerk erg gammel is. Het geheel bestaat uit veel losse en kleine elementen, waardoor het niet de stevigheid krijgt die het nodig heeft. Als de ondervloer gereed is, zie je dat er een aantal uitsparingen inzitten voor een aantal interessant ‘losse’ builds.
De set begint pas écht vorm te krijgen als het walhalla voor de barista wordt gebouwd, namelijk de bar met koffiemachine. Beide zijn leuk om te bouwen en er worden diverse interessante en originele bouwtechnieken gebruiken. Voor zowel de radiator als een deel van de kastjes wordt de bekende SNOT-techniek gebruikt. De espressomachine heeft zoveel details, dat het een echte eye catcher op de set is.
De set maakt veel gebruik van scharnierelementen om objecten schuin neer te kunnen zetten. Zo lijkt de bouw van de bar in de basis op de techniek die voor het dak van de Brick Bank is gebruikt. En ook om de schuine entree op zijn plek te krijgen en te houden, wordt er met scharnierelementen gewerkt. Het is een leuke techniek, maar het maakt dit bouwwerk niet zo stevig. Als je van priegelwerkjes houdt, is de schemerlamp achterin de set een leuke uitdaging. Het vraagt enige precisie en een vaste hand om alle steentjes op zijn plaats te houden. De kapstok met paraplu’s en een vintage helm is een leuk detail. Ook de gordijnen voor de personeelsuitgang zijn leuk om te bouwen (en onder andere herkenbaar uit de Modular Buildings).
Op het eerste gezicht zou je het niet verwachten, maar ook de muur met het raam is geen recht-toe-recht-aan bouwwerk en vraagt heuse SNOT-skills. Het raam is namelijk niets minder dan een gekantelde deur met daarin een Central Perk-printed raam. Hoewel het in deze bouwstructuur een logische en een beetje originele keuze is, draagt het niet bij aan de stevigheid van het geheel. Dat is jammer. Wat wél leuk is, is dat het raam gedraaid kan worden en je dus kunt kiezen vanaf welke kant het logo zichtbaar is.
In de ondervloer van de set zitten (zoals gezegd) drie uitsparingen, die netjes gedicht worden met dikke, bontgekleurde vloerkleden. Elk van deze vloerkleden wordt gebouwd met de SNOT-techniek, waardoor er een divers en kleurrijk patroon ontstaat. Het eerste kleed past in het achterste gat. Het nadeel van deze mini-set is dat de tafel en krukjes maar op een enkele stud vastgezet kunnen worden en dus gemakkelijk omvallen of omgestoten worden. Het tweede kleed wordt op dezelfde manier als het eerste kleed gebouwd en is vast te klikken in het systeem onder het raam. Deze mini-set is dan ook het lastigst los te maken van het geheel. Op het derde, en tevens grootste vloerkleed, staat de iconische oranje bank waar onze vrienden altijd koffiedrinken. Zowel het kleed als de tafel zijn gebouwd met de SNOT-techniek. Deze mini-set is de stevigste van de drie met uitzondering van de twee stoeltjes aan de rechterkant. Ook deze kunnen maar op 1 stud worden bevestigd, waardoor ze gemakkelijk omgestoten worden. Het leuke van de vloerkleden is dat je ze uit de set kunt halen om er ook los van Central Perk mee te spelen of ze neer te zetten.
Conclusie
De gehele set is niet heel moeilijk om te bouwen, maar bevat een hoop leuke en verrassende elementen, waardoor het van begin tot eind een plezier is voor de Friends-fan. Op veel fronten is het een feest der herkenning. Denk aan het krijtbord met daarop de daily special, de poster met daarop informatie over het optreden van Phoebe en de poster aan de buitenkant met daarop een knipoog naar de lipstick-gate van Joey. Maar ook de LEGO fans die minder bekend zijn met de serie, kunnen zich vergapen aan al het moois met als kers op de taart de espressomachine. Het grootste minpunt van de set is dat hij vrij instabiel is en diverse stoelen en andere elementen makkelijk omvallen of afbreken. Vooral de lantarenpalen – die dienen als steunbalken – vallen makkelijk om. Hoewel ze bijdragen aan het afmaken van het geheel, hadden ze er niet in gehoeven. De aanwezigheid van stickers is doorgaans – in de ogen van de AFOL – een minpunt, maar de hoeveelheid unieke onderdelen met print, maken een hoop goed. De set ziet er in zijn geheel gelikt en aantrekkelijk uit en biedt een hoop speelmogelijkheden. Als je een beetje rekening houdt met het feit dat sommige elementen niet zo stevig zijn, kun je hier een hoop lol aan beleven. Tot slot worden de lampen aan de set toegevoegd, kan de camera gaan draaien en is het tijd voor actie.
Disclaimer
Deze review is mede mogelijk gemaakt door LEGO die ons voorzien heeft van een review-exemplaar. Dit beïnvloed onze mening niet en geeft geen garantie voor een goed cijfer of positief commentaar.
N.B. vanaf heden tot ergens begin 2020, zullen wij onze reviews tijdelijk niet meer voorzien van een cijfer of plus- en/of minpunten. Alle reviews die we tot nu al hebben geschreven waarin wel een score wordt gegeven, zullen voor nu een score behouden. Dit heeft te maken met aanpassingen die we door gaan voeren bij het introduceren van Bouwsteentjes.info 3.0. De release van de nieuwe website staat gepland voor het eerste kwartaal van 2020.